top of page

Yhdistyksen uusi hallitus on nimetty

Suomen MS-hoitajat ry:n sääntömäärinen vuosikokous pidettiin lauantaina 30.3.2019 Helsingissä. Vuosikokous nimesi yhdistyksen hallituksen. Hallituksen puheenjohtajaksi valittiin projektipäällikkö, opettaja ja tohtorikoulutettava Minna Salakari Turusta. Salakari toimi myös kaudella 2017-2019 yhdistyksen hallituksen puheenjohtajana.

Puheenjohtajan lisäksi hallitukseen nimettiin kuusi (6) varsinaista ja kuusi (6) varajäsentä. Hallituksen varsinaisiksi jäseniksi valittiin sairaanhoitaja Ulla Kokkonen Kuopiosta, sairaanhoitaja Aija Kallio Jyväskylästä, sairaanhoitaja, tietokirjailija ja bloggaaja Jan Holmberg, sairaanhoitaja Tuula Ala-aho Oulusta, sairaanhoitaja Petra Pulkki Lahdesta ja sairaanhoitaja Kirsi Tavasti Kuopiosta.

Varajäseninä toimivat sairaanhoitaja Tiina Elo Porista, terveydenhoitaja Tiina Munkki Turusta, sairaanhoitaja Katja Oinas Kemistä, sairaanhoitaja Marianne Nylund Kokkolasta, lähihoitaja Jukka Juvankoski Helsingistä ja fysioterapeutti Saija Kultala Turusta.

Puheenjohtaja kiittää lämpimästi kaikkia vuosikokoukseen osallistuneita ja heitä, jotka jättivät pitkäaikaisen hallitustyön. Olette osaltanne olleet luomassa yhdistystä, sen laajaa yhteistyöverkostoa sekä valtakunnallista ja kansainvälistä näkyvyyttä ja asiantuntijuutta.

bottom of page